Książka pt. ”Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny” jest pozycją skierowaną do wszystkich tych, którzy interesują się baletem i chcieliby zapoznać się ze światem osób zajmujących się tą niezwykłą dziedziną na co dzień. Aneta Wira-Ostaszyk i Joanna Kończak tworzą doskonałą opowieść o balecie, pełną ciekawostek, anegdot, jak i fotografii.

Kim są autorki książki?

Obie panie – twórczynie książki ”Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny” to zdecydowanie ciekawe osobowości (https://www.taniaksiazka.pl/moj-balet-opowiesc-o-tancu-od-szkoly-do-sceny-joanna-konczak-p-1291868.html). Aneta Wira-Ostaszyk jest absolwentką warszawskiej szkoły baletowej im. R. Turczynowicza, a także Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (na kierunku pedagogiki baletowej). Od wielu lat działa w Polskim Balecie Narodowym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Prowadzi również blog, na którym zdaje relacje z codziennego życia baleriny, opowiadając o spektaklach, ćwiczeniach baletowych itd. Jest więc jak najbardziej specjalistką z dziedziny baletu.

Druga z autorek, pani Joanna Kończak to psycholog stosunków międzykulturowych. Prowadzi blog, w którym zajmuje się kinem indyjskim. Jest amatorką podróży po Azji oraz krykieta. Od kilkunastu lat pracuje w wydawnictwie „Nasza Księgarnia”, jest również autorką książki pt. ”Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” oraz współautorką pełnych humoru publikacji dla dzieci z serii ”Jak to działa”  i współautorka humorystycznych publikacji dla dzieci z serii „Jak to działa?”. Od dzieciństwa interesuje się wszelkimi formami tańca, co pogłębia właśnie podczas swoich podróży. Nigdy nie chciała tańczyć, jednak uwielbia obserwować taniec i o nim pisać.

”Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny” – dlaczego warto sięgnąć po książkę?

Aneta Wira-Ostaszyk w przystępny sposób opowiada o tym, jak wygląda codzienne życie baleriny. Z książki czytelnik może się dowiedzieć m. in. o:

  • Przesłuchaniach do szkoły baletowej,
  • Nauce w tejże szkole,
  • W jakim wieku najlepiej zająć się tą formą tańca,
  • Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły baletmistrz.

Autorki starają się przybliżyć jakie są poszczególne elementy garderoby do uprawiania baletu. Dzięki książce można również zajrzeć za kuliscy teatralne i poznać kilka specjalnych ”smaczków” dotyczących pracy na scenie. Czytelnik dowie się także o roli inspicjenta, o tym kim jest solista i baletmistrz oraz ile osób jest tak naprawdę zaangażowanych w wystawienie spektaklu baletowego. Prócz tego w książce zaprezentowano podstawowe pozycje nóg i rąk w klasycznym tańcu. Autorki piszą również o historii baletu, dokonując omówienia najsłynniejszych przedstawień z przeszłości i czasów współczesnych.

Książka jest znakomitym kompendium wiedzy o balecie. Ucieszy zarówno osoby, dla których balet jest pasją, jak i te, które po prostu chcą cieszyć się dobrą i pięknie wydaną pozycją literacką.

Książka od autora freepik - pl.freepik.com